Diplomerade Hästterapeuter

Sedan 2001 har det blivit utbildat Hästterapeuter vid SSHH och numera SHU. Inte alla som går utbildningen klarar att få godkänd examen. Hittills har över 100 studenter klarat detta. Här nedanför finner du namn, telefonnummer, epost och verksamhetsområde till de svenska elever som hittills har blivit Diplomerade Holistiska Hästterapeuter vid SSHH och SHU, efter att ha gått utbildningen i Norge och Sverige. (45 svenska)

Om du vill fråga om utbildningen från tidigare elevers sida, så kan du ta kontakt med någon av Hästterapeuterna nedanför.

Längre ned på sidan hittar du de norska Diplomerade Hästterapeuterna. (90 norska och 1 dansk)

Pia Saxin

Lövbackagatan 4

691 41 Karlskoga

0706 874445

pia.saxin@live.se

www.hastfriskvard.se

Verksam i Örebro län och Värmlands län, men också hela mellersta Sverige.


Sofia Helander

Övre Gärdsjö Landsväg 64

795 92 Rättvik

0763 137834

info@uniquine.se

www.uniquine.se

Verksam i Dalarnas län, men också hela mellersta Sverige.


Berith Isaksson

Bisak hästmassage

Hajstorp 16

545 90 Töreboda

0703 982926

berith.kalltorp@gmail.com

Verksam i norra delarna av Västra Götaland, Skaraborg


Pia Andreasson

Klövervallsvägen 49A

197 52 Täby

0704 717297

pia_andreasson@hotmail.com

Verksam i Stockholms-området, Uppland, hela mellan Sverige


Annika Lager

Onsala Kvarnväg 5

439 30 Onsala

0737 004618

lbalance@zohu.eu

Verksam i Göteborg, Bohuslän, Halland


Marie-Louise Persson

Rottorp

645 91 Strängnäs

0706 500472

marielouise.pers@gmail.com

www.marthasislandshastar.se

Verksam i Mälardalen, mellan Sverige


Emelie Johansson

Mansdala bygata 11

291 92 Kristianstad

0761 457100

mansdalahast@gmail.com

Verksam i Nordöstra Skåne


Anna Larsson

Solhöjden 102

579 90 Berga

0702 585603

solhojden102@hotmail.se

Verksam i Småland och Norra Dalarna


Lotta Lundsten

V:a Laggarbergsvägen 18

861 91 Timrå

0706 752316

lotta.lundsten@gmail.com

Verksam i Västernorrlands län


Jane Göthe

Jane Göthe Holistisk Hästterapeut

Örsjö 1446

274 63 Rydsgård

0702 665670

tureli87@hotmail.com

www.facebook.com/janegötheholistiskhästterapeut

Verksam Skåne


Helena Ståhlgren

Djupadalsvägen 7

372 52 Kallinge

0709 831793

stalldjupadal@outlook.com

www.stalldjupadal.se

Verksam i Blekinge


Sara Pennanen

Oneinamillion Horses AB

Assartorpsvägen 193-34

231 93 Trelleborg

0705 211520

sara.pennanen@telia.com

Verksam i Skåne


Jenny Medin

Bjälbo Ängtuna 1

596 91 Skänninge

0725 169774

jennymedin@live.se

www.facebook.com/M´s Trapezius

insta@mstrapezius

Verksam i Östergötlands län. Ev. längre efter överenskommelse.


Karin Gunnarsson

Källebodavägen 115-4

293 94 Kyrkhult

0702 556331

info@hestwite.com

Verksam i Blekinge, Nordöstra Skåne, Sydvästra Småland


Malin Brandin Joserup

Åbrovägen 26 B

267 72 Billesholm

0707 142465

malin.brandin@hotmail.com

www.hdh.nu

Verksam i Skåne


Qim Malmros

Stenkyrka Lickershamn 922

624 42 Tingstäde

0722 134026

qim@malmrososteopati.se

www.malmrososteopati.se

Verksam på Gotland


Anna Gäfvert

Vital Häst

Västloningen 107

855 97 Indal

0703 787756

anna@vitalhast.se

www.vitalhast.se

Verksam i Södra och mellersta Norrland (främst Västernorrland, Jämtland, Hälsingland)


Lisa Hansson

Lübecksgården 8

245 65 Hjärup

0705 367784

lisa.k.hansson@gmail.com

Verksam Skåne


Monicas Hästrehab

Monica Ohlsson

Åminnaredsvägen 155

439 75 Fjärås

0707 878075

monicaohl@hotmail.com

Verksam Norra Halland, Göteborg med omnejd


Anna Glebe Fex

Storgatan 60

392 31 Kalmar

0704 785113

annafex@gmail.com

Verksam Kalmar, Öland, Småland, Blekinge, västra Skåne


Ranch 52 AB

Melanie Gruner

Rullsagård 10

362 95 Urshult

0722 197749

melanie@ranch52.se

www.ranch52.se

Verksam Kronoberg, Blekinge, östra Skåne, västra Kalmar


Anette Odder

Kumlatoftavägen 428-33

275 63 Blentarp

0707 683209

anette.odder1@gmail.com

Verksam Skåne och Skånes grannområden, Gotland

Camilla Algotsson

Limedsforsen 104

780 64 Lima

0739 205308

c.algotsson@gmail.com

www.hastterapeut.se

Verksam i Dalarna


Therese Sinding

Lilla Nytomta

670 41 Koppom

0702 454084

+47-41283704

theresesinding@trippel-h.se

Verksam i Värmland, Dalarna, Västra Götaland, Norge


Sara Kilsgård

Filarvägen 3

176 71 Järfälla

0703 290921

sara.kilsgard@telia.com

Verksam i Stockholmsområdet


Mari Hafstad

0709 170805

www.equimari.com

Verksam i Skåne


Karin Olsson

Häljalt, Perstorps kommun

0702 768585

hastterapeutkarin@gmail.com

@hastterapeutkarin

Verksam i norra Skåne, södra Småland, södra Halland


Jenny Persson

Equip-P Hästterapi

Sönkmyrvägen 31

904 40 Röbäck

0706 883992

equiphast@gmail.com

www.equiphast.se

Verksam i Umeå, Skellefteå, Örnsköldsvik, Piteå, Luleå, Boden


Johanna Hindelang

Sedingehult Sjölyckan 1

343 73 Virestad

0767 769946

johanna.hindelang@hotmail.com

https://ekipageharmoni.wixsite.com/info

Verksam i Kronobergs län, Skåne, Blekinge


Jessica Sanderheim Ugglum

Stora Haketorp gård 1

521 94 Falköping

0733 400651

jessicasanderheim@gmail.com


Anna Sahlgren Fransson

Torstuna Ytterkålsta 5

749 72 Fjärdhundra

0762 692808

fransson_anna@outlook.com

Verksam i Uppland, Mälardalen, Mellansverige


Maja Littorin

Riseberga 1240

264 54 Ljungbyhed

(ej mottagning hemma)

0723 134313

maja@equisense.co alt. equisense.co@gmail.com

www.equisense.co

Verksam i södra Sverige, Mellansverige på begäran, samt övriga Europa.


Göran Appelgren

Agnesfridsvägen 37

212 37 Malmö

0707 712401

goran.appelgren58@gmail.com

Verksam i västra Skåne


Ola Samuelsson

Olas massage och hovslageri

Mon Moängen 20

545 91 Töreboda

0735 351249

samuelsson_o@hotmail.com

www.facebook.com/olasmassage


Anna Stenbeck

Hyltarpsvägen 747

233 92 Svedala

0736 554699

a_stenbeck@hotmail.com

Verksam i Skåne (utgår från Svedala)


Louise Swanteson

Stenbrunnsvägen 9

216 22 Limhamn

0707 855033

louise.swanteson@gmail.com

www.equus-in-balance.com

Verksam i Skåne


Cecilia Pettersson

Bergslagsskogen 141

740 46 Östervåla

0702 088913

@omnisequitatus

OmnisEquitatus@gmail.com

Verksam i Uppland, Västmanland, Gävleborg, Roslagen


Linda Bylin

Töllås 420

473 91 Henån

0793 291003

horsepowerbylinda@outlook.com

Verksam i Bohuslän med omnejd


Ninja Strannevik

Equi Logic Lifestyle

Solbackagatan 9

511 63 Skene

0707 262702

ninja.strannevik@hotmail.se

www.equilogiclifestyle.se

Verksam i Västra Götalands län, Norra Hallands län


Cecilia Karlsson

EquiShen AB

Mosebacke Torg 6

116 46 Stockholm

0707 767756

cecilia@equishen.se

www.equishen.se

Verksam i Mellansverige


Britt-Marie Jonsson

Vendelsömalmsvägen 203

136 66 Vendelsö

0702 907408

brittmariej46@gmail.com

www.fysiskahasten.simplesite.com

Verksam Stockholms- och Vendelsö-området


Sanna Holtbäck

Länkvägen 2

194 39 Upplands-Väsby

0768 354122

sannashastterapi@gmail.com

Fb Holistisk hästterapi Sanna Holtbäck

@sannashastterapi

Verksam Norra Stockholmsområdet, utgångspunkt Upplands-Väsby


Cecilia Rössel

Stora Böslid 150

305 97 Eldsberga

0706 656232

storaboslid@gmail.com

Verksam Stora Böslid gård, Halland och norra Skåne


Fridas Hästhälsa

Frida Bergqvist

Vansö Holmenstorp

645 92 Strängnäs

0702 150129

fridashasthalsa@hotmail.com

Verksam Sörmland, MellanSverige, Stockholm


Sofia Kaber

Årekärrsvägen 24

436 54 Hovås

0706 171728

sofia@balansrehab.se

www.balansrehab.se

Verksam Göteborg, Kungsbacka, Lerum, Halland


Diplomerade Hästterapeuter i Norge


Østlandet                                                                                Oslo Akershus, Østfold

Marit L Andresen, 976 79 282, nuffe86@hotmail.com                       Ellen Cicilie Mandem, 959 02 455,                                                                                                               ciciliam@hotmail.com

Ole Kristian Lindvik, 918 13 912, lindvik@hotmail.com                     Eva Holmsen, 482 80 136,                                                                                                                           thholmse@online.no

Stine T Andreassen, 958 60 057, stitall@hotmail.com                      Vet. Therese Støa, 976 58 681,                                                                                                                   post@theresestoa.com www.stallmortensville.net                                                               www.theresestoa.com

Lovise Mohaugen, 951 79 372, ljanemo@online.no                          Mari Gjølberg, 958 80 002,                                                                                                                           mari_gjoelberg@yahoo.no

Cherin Myklebost, 452 12 821, cherin_myklebost@hotmail.com        Thea Merete Kulblik, 907 78 143, t-                                                                                                             meretk@online.no

www.equidressage.no                                                                    Tone Heidenberg, 988 83 409,                                                                                                                     tone@heidenberg.com

Christina L Engelsen, 452 00 787, christinaequus@hotmail.com        Vet. Veronica Karjalainen, 924 46 836,                                                                                                         verahaka@hotmail.com

Christine Johannessen, 909 28 262, polarstorm1@hotmail.com         Anine Haavardsholm, 952 17 550,                                                                                                               aninhaav@online.no

Kari Steinhovden, 909 54 393, hest@tilstede.info                             Ann-Kristin Sandvik, 916 74 870,                                                                                                                 aka@svaninvest.no

www.tilstede.info                                                                           Bente Strønes, 918 35 025,                                                                                                                         bente@benteshesteterapi.no

Kine H Amundsen, 480 11 367, kine_simsa@hotmail.com                 www.benteshesteterapi.no

Silje Aanes, 922 58 871, siljeaanes@hotmail.com                            Birgitte Wergeland, 979 69 670,

Camilla Johnsrud, 920 23 025, camilla.johnsrud@ebnett.no              birgitte@yogaspirit.no   

Nina Mollestad, 907 85 284, nina@salifokus.no                               Karine Evensen, 959 66 630,                                                                                                                       karine_evensen@hotmail.com

www.salifokus.no + Sørlandet                                                        Katja Westerholm,976 92 464,                                                                                                                     katja_westerholm@hotmail.com

Stine Larsen, 483 48 787, hestevisjon@hotmail.com                        Marit Aslaksen, 407 88 166,                                                                                                                         maritaslaksen@hotmail.com

+ Sørlandet, Sverige: Göteborg, Halland                                      Gerd Johannessen, 418 08 058,                                                                                                                   gerdjo66@gmail.co

Marthe-Lise Rosseland Strande, 928 88 167, marthe.lise.rs@           Ellen Lyby, 915 72 772, e-lyby@online.no                                                                                                     + Vestfold

gmail.com                                                                                     Cecilie Wiklund, 902 73 001,                                                                                                                        ceciliewiklund@hotmail.com

Vestfold

Bente Halland, 959 95 228, benhalla@online.no

Yaiza Gaustad, 454 49 806, yaiza_gaustad@hotmail.com

Marita H Tangen, 957 54 081, maritatangen@hotmail.com

Merete Bru Tanum, 333 66 614, meretbtanum@hotmail.com

Anneli Øhrn, 928 11 908, anelioe@frisurf.no

Julie Kjærmann-Jensen, 920 10 079, juliekj@gmail.com


Vestfold, Telemark

Margit Buen, 906 97 243, margit.buen@gmail.com

www.margitbuen.com

Maja SB Ervik, 415 48 970, majaervik@gmail.com

Anne Kristiansen, 413 28 806, bluetimstams@hotmail.com

Anne Ragnhild Aakre, 994 14 078, ara@dean.no + Agder

Hedmark

Kari Helene Kolstad, 977 59 118, kari@tangnes.no + Oppland

Renate Bittman, 906 80 177, renate@bittmann.no

Mjøsregionen

Anne-Meret Kirkeby, 473 10 613, amkirke@gmail.com

www.amhesteterapi.no

Anne Turid Thales  47941203, anne.thales@hotmail.com, www.hesteterapeut.com,

+ andre steder på førespørsel

Buskerud, Oppland

Gro Anita Nordby, 915 42 700, ganordby@live.no 

Sørlandet

Iselin Toft Dyrstad, 909 57 445, iselintd@gmail.com

Linn Isaksen Frøysland, 406 11 367, Linn_F_89@hotmail.com

Nina Pedresen, 926 42 556, ninapedersen@live.no

Egersund og Dalane

Karin Dahl, 469 59 125, reilo@live.no

Rogaland

Anette Selliken, 951 86 211, a2selliken@hotmail.com,

www.anetteselliken.com

Marita B Skjæveland, 401 04 322, maritaskjaeveland@gmail.com

Nina T Rasmussen, 926 69 450, nina_r@ko.no

Ronja Good, 454 65 441, goodronja@gmail.com

www.ronjagood.no

Kamilla Sele, 408 61 481, post@hestebehandling.no

www.hestebehandling.no

Lise Hjetland, 907 37 091, liz-hjet@hotmail.com

Bente Haugland, 466 47 558, bentehaugland@hotmail.com


Hordaland

Ingunn Farestveit, 480 01 784, infa5@online.no

+ Sogn og Fjordane, Voss

Janne Eilin Sæle, 911 79 661, jannees77@hotmail.com

+ Haugesund

Jette Haave Damm, 908 66 630, jettehaavedamm@hotmail.com

+ Sogn og Fjordane

Rikke Haave Damm, 920 47 179, rikkehaavedamm@hotmail.com + Sogn og Fjordane

Møre Romsdal

Monika A Havnes, 959 33 139, stallstorholmen@gmail.com,

www.stallstorholmen.no

Kristin Aasen Gjertsen, 926 81 587, fandangopride@yahoo.no + Sogn og Fjordane, Trøndelag, Oppland

Trøndelag

Eirin Norheim, 991 64 601, eia_no@hotmail.com

www.eiaholistiskterapi.com + Fosen

Ruth Jenny Auran, 980 00 014, rutjen@online.no

Hilde Slettås, 993 98 439, hilde.slettaas@gmail.com

Lisa R Johansen, 932 10 101, lisa.ranita@gmail.com

Karoline Herleiksplass, 928 30 444, karoh91@gmail.com

Trude Kleveland, 930 29 539, pilgrim.fabienne@gmail.com

Malin Knutsen, 975 72 785, malin_ek_93@hotmail.com

Christel Drabløs, 950 90 438, christeldrabloes@gmail.com

Ann Karin Røstad, 970 87 232, akroestad@gmail.com + delvis Østlandet

Nord Norge

Hege Dahlbäck, 454 44 122, kickimor73@gmail.com

Vet. Inger K Johansen, 971 59 686, ingerkj3@hotmail.com

Troms

Sandra Bondestad, 482 82 559, sandrabondestad@hotmail.com

Lena Tretvoll, 900 19 612, lena_tretvoll@yahoo.com

Fb; https://www.facebook.com/Holistisk-Hesteterapeut-Lena-Tretvoll-182432925850110/ + Nordland, ev. Finnmark


Agderfylkene

Anette Torjussen, 996 95 780, anetterockin77@live.no

Birte Røinaas Helgesen, 412 97 996, birte.helgesen@losmail.no

www.hesteterapisor.no

Gro Tallaksen, 992 11 437, grotallaksen@tele2.no

Lillian Kvalen, 948 68 619, hovslageriet.as@gmail.com

+ Telemark

Linn Malnes, 971 71 464, linnmalnes@gmail.com

Liv Rannei Heldal, 401 00 909, rannei@kebas.no

+ Telemark

Maylin Gabrielsen, 901 33 139, post@skauenterapi.no

www.skauenterapi.no

Sigri Åkre, 938 83 405, sigri.aakre@nov.com

Tone J Andersen, 900 50 921/913 25 664

Helen H Sæther, 482 11 637, helene_holum@hotmail.com

+ Drammenområdet, Hedmark

Dessutom

Grete Iren Moen, 926 17 855, stallmoen@hotmail.com

Vet. Helene Sejerstad Bødtker, 976 97 440, drhelene2@gmail.com

Crispin Johannessen, 402 25 547, crispinjohannessen@hotmail.com

Mariann Thorstensen, 975 13 024, tmariann@hotmail.com

Anne Dodensig Larsen, Danmark, +45-236 32 683, anne.dodensig@gmail.com