Diplomerade Hästterapeuter

Sedan 2001 har det blivit utbildat Hästterapeuter vid SSHH och numera SHU. Inte alla som går utbildningen klarar att få godkänd examen. Hittills har drygt 100 studenter klarat detta. Här nedanför finner du namn, adress, telefonnummer och epost till de svenska elever som hittills har blivit Diplomerade Hästterapeuter vid SSHH och SHU, efter att ha gått utbildningen i Norge.

Om du vill fråga om utbildningen från tidigare elevers sida, så kan du ta kontakt med någon av Hästterapeuterna nedanför.

Pia Saxin

Lövbackagatan 4

691 41 Karlskoga

0706 874445

pia.saxin@live.se

www.hastfriskvard.se

Verksam i Örebro län och Värmlands län, men också hela mellersta Sverige.

 

Sofia Helander

Övre Gärdsjö Landsväg 64

795 92 Rättvik

0763 137834

info@uniquine.se

www.uniquine.se

Verksam i Dalarnas län, men också hela mellersta Sverige.

 

Berith Isaksson

Bisak hästmassage

Hajstorp 16

545 90 Töreboda

0703 982926

berith.kalltorp@gmail.com

Verksam i norra delarna av Västra Götaland, Skaraborg

 

Pia Andreasson

Klövervallsvägen 49A

197 52 Täby

0704 717297

pia_andreasson@hotmail.com

Verksam i Stockholms-området, Uppland, hela Mellansverige

 

Annika Lager

Onsala Kvarnväg 5

439 30 Onsala

0737 004618

lbalance@zohu.eu

Verksam i Göteborg, Bohuslän, Halland

Camilla Algotsson

Limedsforsen 104

780 64 Lima

0739 205308

c.algotsson@gmail.com

www.hastterapeut.se

Verksam i Dalarna

 

Therese Sinding

Lilla Nytomta

670 41 Koppom

0702 454084

+47-41283704

theresesinding@trippel-h.se

Verksam i Värmland, Dalarna, Västra Götaland, Norge

 

Sara Kilsgård

Filarvägen 3

176 71 Järfälla

0703 290921

sara.kilsgard@telia.com

Verksam i Stockholm-sområdet

 

Mari Hafstad

0709 170805

www.equimari.com

Verksam i Skåne

 

Malin Kvist

Bor utomlands och är inte verksam i Sverige

 

Mirja Saarväli

073 802 55 63

stallnordstuga@telia.com

www.stallnordstuga.com

 

 

Diplomerade Hästterapeuter i Norge

 

Østlandet Oslo Akershus, Østfold

Marit L Andresen, 976 79 282, nuffe86@hotmail.com Ellen Cicilie Mandem, 959 02 455, ciciliam@hotmail.com

Ole Kristian Lindvik, 918 13 912, lindvik@hotmail.com Eva Holmsen, 482 80 136, thholmse@online.no

Stine T Andreassen, 958 60 057, stitall@hotmail.com Vet. Therese Støa, 976 58 681, post@theresestoa.com

www.stallmortensville.net www.theresestoa.com

Lovise Mohaugen, 951 79 372, ljanemo@online.no Mari Gjølberg, 958 80 002, mari_gjoelberg@yahoo.no

Cherin Myklebost, 452 12 821, cherin_myklebost@hotmail.com Thea Merete Kulblik, 907 78 143, t-meretk@online.no

www.equidressage.no Tone Heidenberg, 988 83 409, tone@heidenberg.com

Christina L Engelsen, 452 00 787, christinaequus@hotmail.com Vet. Veronica Karjalainen, 924 46 836, verahaka@hotmail.com

Christine Johannessen, 909 28 262, polarstorm1@hotmail.com Anine Haavardsholm, 952 17 550, aninhaav@online.no

Kari Steinhovden, 909 54 393, hest@tilstede.info Ann-Kristin Sandvik, 916 74 870, aka@svaninvest.no

www.tilstede.info Bente Strønes, 918 35 025, bente@benteshesteterapi.no

Kine H Amundsen, 480 11 367, kine_simsa@hotmail.com www.benteshesteterapi.no

Silje Aanes, 922 58 871, siljeaanes@hotmail.com Birgitte Wergeland, 979 69 670,

Camilla Johnsrud, 920 23 025, camilla.johnsrud@ebnett.no birgitte@yogaspirit.no

Nina Mollestad, 907 85 284, nina@salifokus.no Karine Evensen, 959 66 630, karine_evensen@hotmail.com

www.salifokus.no + Sørlandet Katja Westerholm,976 92 464, katja_westerholm@hotmail.com

Stine Larsen, 483 48 787, hestevisjon@hotmail.com Marit Aslaksen, 407 88 166, maritaslaksen@hotmail.com

+ Sørlandet, Sverige: Göteborg, Halland Gerd Johannessen, 418 08 058, gerdjo66@gmail.co

Marthe-Lise Rosseland Strande, 928 88 167, marthe.lise.rs@ Ellen Lyby, 915 72 772, e-lyby@online.no + Vestfold

gmail.com Cecilie Wiklund, 902 73 001, ceciliewiklund@hotmail.com

Vestfold

Bente Halland, 959 95 228, benhalla@online.no

Yaiza Gaustad, 454 49 806, yaiza_gaustad@hotmail.com

Marita H Tangen, 957 54 081, maritatangen@hotmail.com

Merete Bru Tanum, 333 66 614, meretbtanum@hotmail.com

Anneli Øhrn, 928 11 908, anelioe@frisurf.no

Julie Kjærmann-Jensen, 920 10 079, juliekj@gmail.com

 

Agderfylkene

Anette Torjussen, 996 95 780, anetterockin77@live.no

Birte Røinaas Helgesen, 412 97 996, birte.helgesen@losmail.no

www.hesteterapisor.no

Gro Tallaksen, 992 11 437, grotallaksen@tele2.no

Lillian Kvalen, 948 68 619, hovslageriet.as@gmail.com

+ Telemark

Linn Malnes, 971 71 464, linnmalnes@gmail.com

Liv Rannei Heldal, 401 00 909, rannei@kebas.no

+ Telemark

Maylin Gabrielsen, 901 33 139, post@skauenterapi.no

www.skauenterapi.no

Sigri Åkre, 938 83 405, sigri.aakre@nov.com

Tone J Andersen, 900 50 921/913 25 664

Helen H Sæther, 482 11 637, helene_holum@hotmail.com

+ Drammenområdet, Hedmark

Sørlandet

Iselin Toft Dyrstad, 909 57 445, iselintd@gmail.com

Linn Isaksen Frøysland, 406 11 367, Linn_F_89@hotmail.com

Nina Pedresen, 926 42 556, ninapedersen@live.no

Hordaland

Ingunn Farestveit, 480 01 784, infa5@online.no

+ Sogn og Fjordane, Voss

Janne Eilin Sæle, 911 79 661, jannees77@hotmail.com

+ Haugesund

Jette Haave Damm, 908 66 630, jettehaavedamm@hotmail.com

+ Sogn og Fjordane

Rikke Haave Damm, 920 47 179, rikkehaavedamm@hotmail.com + Sogn og Fjordane

Trøndelag

Eirin Norheim, 991 64 601, eia_no@hotmail.com

www.eiaholistiskterapi.com + Fosen

Ruth Jenny Auran, 980 00 014, rutjen@online.no

Hilde Slettås, 993 98 439, hilde.slettaas@gmail.com

Lisa R Johansen, 932 10 101, lisa.ranita@gmail.com

Karoline Herleiksplass, 928 30 444, karoh91@gmail.com

Trude Kleveland, 930 29 539, pilgrim.fabienne@gmail.com

Malin Knutsen, 975 72 785, malin_ek_93@hotmail.com

Christel Drabløs, 950 90 438, christeldrabloes@gmail.com

Ann Karin Røstad, 970 87 232, akroestad@gmail.com + delvis Østlandet

Vestfold, Telemark

Margit Buen, 906 97 243, margit.buen@gmail.com

www.margitbuen.com

Maja SB Ervik, 415 48 970, majaervik@gmail.com

Anne Kristiansen, 413 28 806, bluetimstams@hotmail.com

Anne Ragnhild Aakre, 994 14 078, ara@dean.no + Agder

Hedmark

Kari Helene Kolstad, 977 59 118, kari@tangnes.no + Oppland

Renate Bittman, 906 80 177, renate@bittmann.no

Mjøsregionen

Anne-Meret Kirkeby, 473 10 613, amkirke@gmail.com

www.amhesteterapi.no

Buskerud, Oppland

Gro Anita Nordby, 915 42 700, ganordby@live.no

Egersund og Dalane

Karin Dahl, 469 59 125, reilo@live.no

Rogaland

Anette Selliken, 951 86 211, a2selliken@hotmail.com,

www.anetteselliken.com

Marita B Skjæveland, 401 04 322, maritaskjaeveland@gmail.com

Nina T Rasmussen, 926 69 450, nina_r@ko.no

Ronja Good, 454 65 441, goodronja@gmail.com

www.ronjagood.no

Kamilla Sele, 408 61 481, post@hestebehandling.no

www.hestebehandling.no

Lise Hjetland, 907 37 091, liz-hjet@hotmail.com

Bente Haugland, 466 47 558, bentehaugland@hotmail.com

 

Møre Romsdal

Monika A Havnes, 959 33 139, stallstorholmen@gmail.com,

www.stallstorholmen.no

Kristin Aasen Gjertsen, 926 81 587, fandangopride@yahoo.no + Sogn og Fjordane, Trøndelag, Oppland

Nord Norge

Hege Dahlbäck, 454 44 122, kickimor73@gmail.com

Vet. Inger K Johansen, 971 59 686, ingerkj3@hotmail.com

Troms

Sandra Bondestad, 482 82 559, sandrabondestad@hotmail.com

Lena Tretvoll, 900 19 612, lena_tretvoll@yahoo.com

Fb; https://www.facebook.com/Holistisk-Hesteterapeut-Lena-Tretvoll-182432925850110/ + Nordland, ev. Finnmark

 

Dessutom

Grete Iren Moen, 926 17 855, stallmoen@hotmail.com

Vet. Helene Sejerstad Bødtker, 976 97 440, drhelene2@gmail.com

Crispin Johannessen, 402 25 547, crispinjohannessen@hotmail.com

Mariann Thorstensen, 975 13 024, tmariann@hotmail.com

Anne Dodensig Larsen, Danmark, +45-236 32 683, anne.dodensig@gmail.com

Anne Turid Thales, Norge och Sverige, +46-729 724049,

anne.thales@hotmail.com, www.hesteterapeut.com

ANNICA NYGREN

Leg. veterinär

Tvåårig specialistutbildning på häst

Certifierad Veterinär akupunktör IVAS

Certifierad Equine Osteopath ISEO

Ansvarig ledare för SHU

 

Grundare av SSHH, numera SHU. Ansvarig ledare vid Åsa Hästklinik AB 1992-1999. Har sedan 1999 arbetat huvudsakligen med akupunktur, osteopati och örtmedicin på häst.

Annica har ridit sedan barnsben med dressyr som huvudintresse, men har också ägt både trav- och galopphästar.

 

 

Ta kontakt

 

Vombsvägen 31

247 96 Veberöd, Sverige

Email: annica@shuvet.se

Telefon: +46 (0)709 661165

 

Copyright @ All Rights Reserved